Ohrievače sú vo všeobecnosti skvelou voľbou na príležitostné vykurovanie menších miestností, prípadne stavieb. Síce existuje mnoho rôznych typov, akými sú napríklad konvektory, infražiariče či panely, no my sa v nasledujúcich riadkoch zameriame výlučne na plynové ohrievače a elektrické teplovzdušné ohrievače.
Čo sú to elektrické teplovzdušné ohrievače?
Teplovzdušné ohrievače, inak nazývané aj teplovzdušné ventilátory, sú prístroje určené na rýchle a krátkodobé vyhriatie menších priestorov – napríklad WC, chatky, dielne, garáže a podobne. Podstatnú úlohu v ich funkcii zohrávajú dve dôležité časti – ohrievacie teleso a ventilátor.
Kým ohrievacie teleso sa stará o ohrievanie vzduchu, ventilátor slúži na jeho rozháňanie do miestnosti. Horúci vzduch sa následne v miestnosti zmiešava s tým studeným a tak sa prirodzene zvyšuje teplota. Avšak, po vypnutí teplovzdušného ohrievača nečakajte žiadne dodatočné sálanie naakumulovaného tepla. Hneď ako ho vypnete, bude sa v miestnosti ochladzovať.
Medzi najväčšie výhody elektrických teplovzdušných ohrievačov patrí veľmi rýchlo produkované teplo – ihneď po ich zapnutí. Okrem toho, vyznačujú sa priaznivou obstarávacou cenou, jednoduchou manipuláciou a nízkou hmotnosťou. Na druhej strane, nemusia byť tým „pravým orechovým“ pre alergikov, keďže v miestnosti víria prach.
Čo sú to plynové ohrievače?
Keď sa spomínajú plynové ohrievače, najčastejšie býva reč o takzvaných gamatkách, ktoré sa zvyknú umiestňovať pod okná, alebo o ohrievačoch napojiteľných na propán-bután. Druhý menovaný typ sa väčšinou využíva na stavbách.
Pozor! Pri používaní plynových ohrievačov napojiteľných na propán-bután je potrebné zabezpečiť dobré vetranie miestnosti.
Ako si vybrať?
Jednoznačne najdôležitejšou požiadavkou je pri výbere ohrievača jeho výkon. V tesnom závese za ním však ide aj otázka toho, ako často a kde ho plánujete počas roka používať.
Výkon ohrievača
V prípade ohrievačov platí veľmi jednoduchá priama úmera – čím väčšie priestory, tým väčší výkon potrebujete. Všeobecne sa uvádza, že zhruba na 1 meter štvorcový je potrebných asi 80 W. Niektorí výrobcovia však vychádzajú z objemu miestnosti a na 1 meter kubický odporúčajú približne 30 až 50 W. Podľa toho, v akej miestnosti plánujete váš budúci ohrievač používať, si tak viete jednoducho vyrátať, aký by mal byť jeho výkon.
Ako často a kde plánujete ohrievač používať?
V prípade, že podnikáte v stavebnom priemysle a často pracujete manuálne na rôznych stavbách, môže byť pre vás dobrou voľbou plynový ohrievač napojiteľný na propán-bután. Počítajte však s tým, že okrem ohrievača budete musieť so sebou pravidelne prevážať aj tlakovú fľašu. Naopak, ak plánujete používať ohrievač počas celého roka, napríklad v garáži, dielni či na WC, určite si vyberte teplovzdušný ohrievač.