Tam, kde nepomôže ani lopata, ani fukár, prichádza na scénu zimná snehová fréza!
Ako lopata na sneh, tak fukár na lístie môže predstavovať efektívnu pomôcku na odpratávanie snehových popraškov, resp. čerstvej snehovej nádielky. Avšak, hneď ako bude snehu pribúdať viac a viac, prípadne začne moknúť, primŕzať či zľadovatieť, mali by ste pre pohodlnú a rýchlu prácu siahnuť po väčšom kalibre. Takéto označenie môžeme dať bez ostychu zimným snehovým frézam, ktoré hravo odpracú sneh do vzdialenosti niekoľkých metrov.
Aké typy zimných snehových fréz poznáme?
Zimné snehové frézy rozdeľujeme spravidla na jednostupňové, dvojstupňové a trojstupňové, resp. elektrické, akumulátorové a benzínové. Čím sa od seba odlišujú?
Jednostupňové zimné frézy
-
Vyznačujú sa nižšou hmotnosťou a nižším výkonom ako viacstupňové snehové frézy. V súvislosti s touto skutočnosťou nájdu svoje využitie najmä pri odpratávaní čerstvého snehu z menších spevnených plôch (napr. chodníky či príjazdové cestičky). Vo väčšine prípadov ide o elektrické alebo akumulátorové zimné frézy.
Dvojstupňové zimné frézy
-
Bez problémov si poradia aj s ťažkým, udupaným, stvrdnutým, primrznutým či zľadovateným snehom. Predstavujú perfektnú a užitočnú pomôcku na veľkých nespevnených plochách (napr. horské a chatové oblasti). Dvojstupňové zimné frézy bývajú poháňané spaľovacím motorom.
Trojstupňové zimné frézy
-
Trojstupňové zimné frézy fungujú v princípe rovnako ako tie dvojstupňové, no ich výkon je ešte vyšší. Ide o profesionálne snehové frézy, s ktorými je odpratávanie snehu skutočne rýchlou a efektívnou záležitosťou.
Elektrická, akumulátorová alebo benzínová zimná fréza?
Ako je už z predošlých riadkov zrejmé, benzínové zimné frézy oplývajú vyšším výkonom ako ich elektrické, resp. akumulátorové, parťáčky. Práve preto si ľahšie poradia nielen s náročnejším terénom, ale aj odolnejším snehom. Keďže sú však poháňané spaľovacím motorom, prirodzene sa vyznačujú hlučnejšou prevádzkou a náročnejšou údržbou.
Na druhej strane, zatiaľ čo pri elektrických frézach vás bude logicky limitovať dĺžka napájacieho kábla, resp. dostupnosť elektrickej siete, tak pri akumulátorových typoch to bude zase výdrž batérie. Na menšie spevnené plochy však bez problémov postačia.
Ako si vybrať zimnú snehovú frézu?
Najpodstatnejším a najrelevantnejším parametrom bude pri výbere zimnej frézy jednoznačne veľkosť a typ plochy, o ktorú sa plánujete starať. Ak chcete odpratávať sneh z menšej zámkovej dlažby či z betónových chodníkov, môžete bez strachu siahnuť aj po menej výkonnej elektrickej či akumulátorovej fréze – v závislosti od dostupnosti elektrickej siete. V opačnom prípade, keď by ste chceli zimnú snehovú frézu uplatňovať na odpratávanie odolnej snehovej nádielky z náročného terénu, dajte prednosť benzínovej mašinke.
Ďalšie dôležité parametre a funkcie
-
Výkon motora – čím vyšší výkon, tým rýchlejšia a efektívnejšia práca. Výkon motora totižto určuje objem snehu, ktorý je zimná snehová fréza schopná odpratať.
-
Šírka záberu – podobne ako výkon, aj šírka záberu vypovedá o tom, s akým objemom si dokáže zimná snehová fréza poradiť.
-
Kolesá či pásy – zimné snehové frézy s pásmi sa ovládajú o čosi lepšie ako tie s kolesami. Z toho dôvodu sú obľúbenou voľbou na svahovité terény. Pokiaľ však plánujete používať snežnú frézu na rovných plochách, s kolesami s hlbokým dezénom rozhodne neurobíte krok vedľa.
-
Posilňovač riadenia – praktická funkcia uľahčujúca manipuláciu s celou mašinkou.
-
Elektrický štartér – pripojíte kábel, naštartujete stroj a odpojíte kábel. Také jednoduché je štartovanie snehovej frézy pomocou elektrického štartéra. Pri nízkych zimných teplotách ide určite o opodstatnenú funkciu. Navyše, ušetríte tak vaše ruky od nutnosti manuálneho štartovania.
-
Osvetlenie – keďže práve v zimnom období nastupuje prítmie pomerne v skorých večerných hodinách, dozaista oceníte na vašej zimnej snehovej fréze aj užitočné osvetlenie.
-
Vyhrievané rukoväte – čerešničkou na torte pohodlnej manipulácie so zimnou snehovou frézou je vyhrievanie rukovätí, vďaka ktorému vám nebudú pri práci omŕzať ruky.